עדי ובשארה הארוני בנצרת העתיקה (צילומים: שרון צור)

כשעדי (33) ובשארה (34) הארוני, זוג נשוי ומוזיקאים בעלי שם עולמי, חזרו לפני שנה וחצי לנצרת, הם נקלעו מבחינתם לריק תרבותי לעומת המקום שממנו באו. "כשהגענו לנצרת ראינו עד כמה חסרה פעילות תרבותית לא רק בנצרת, אלא בכל אזור הצפון", מספרת עדי על התחושות, "אין כמעט קונצרטים או אירועי תרבות, הכל מאוד דל והחוסר היה מאוד בולט לעין, במיוחד בשבילנו שבאנו מאירופה שם בכל 'חור' יש תיאטרון, קהל ועשייה".

בני הזוג לא קפאו על השמרים והחליטו להביא את עולם התרבות והאמנות למגזר הערבי. לצורך העניין הם הקימו יחד את המיזם החברתי Made In NZRT, במסגרתו מתקיים בכל שבת בנצרת אירוע תרבותי מעולמות תוכן שונים - מוזיקה קלאסית, מוזיקה מזרחית, פלמנקו, ג'אז, תיאטרון, מחול וקרקס.

מאז שהוקם המיזם, המארח אמנים ברמה בינלאומית ומקומית, הוא זוכה להצלחה גדולה ומאגד בתוכו התעניינות למעשה מצד שלושת המגזרים - מוסלמים, יהודים ונוצרים. "כל העשייה התחילה בלי שום דגש על מגזרים", אומרת עדי, "הכל היה פתוח לכולם ולמעשה הפעולה הזו איחדה לבסוף מוסלמים, נוצרים ויהודים, כולל תיירים מחו"ל".

פרויקטים משותפים

עדי ובשארה הכירו בחו"ל ובמשך שנים רבות התגוררו מחוץ לישראל – בתחילה בברלין ובהמשך בברצלונה. מה שהפגיש ביניהם היה - איך לא - המוזיקה. "הכרנו בחו"ל כששנינו באנו לנגן בתזמורת של המנצח דניאל בארנבוים", מספרת עדי.

עדי היא כנרת קלאסית בינלאומית, שסיימה את לימודיה בבית הספר הגבוה למוסיקה על שם בוכמן־מהטה בתל אביב, ונסעה להמשך לימודים באקדמיה למוסיקה ותיאטרון ברוסטוק גרמניה. בזמן שהתגוררה בברלין היא למדה תיאטרון, משחק בימתי ומשחק מול המצלמה והופיעה בהפקות תיאטרון שונות בגרמניה. כמו כן היא הופיעה עם תזמורות שונות תחת שרביטם של מנצחים ידועים כמו זובין מהטה, דניאל ברנבוים, כריסטוף פון דוהנאני ופייר בולז. נוסף על כך היא מלמדת שיעורי כינור וסדנאות להופעה בימתית.

בשארה הוא פסנתרן קלאסי בינלאומי, שסיים את לימודיו בבית הספר הגבוה למוזיקה ולמחול בהנובר אצל פרופ' אריה ורדי. הוא ניגן כסולן עם תזמורות ידועות, בהן התזמורת הפילהרמונית הישראלית, התזמורת הפילהרמונית של לונדון, התזמורת הסימפונית של ולנסיה והתזמורת הקאמרית של שטוטגרט, תחת ניצוחם של זובין מהטה ודניאל בארנבוים. במקביל הוא מעביר כיתות אמן אוניברסיטאות ובאקדמיות למוסיקה בכל העולם.

עדי ובשארה הספיקו לנגן יחד כבר בכמה רסיטלים בגרמניה, בספרד ובאנגליה. "כשגרנו בברלין עשינו פסטיבל המשלב מוסיקה קלאסית ואוריינטאלית, זה היה הפרויקט הראשון שלנו יחד", אומרת עדי, "כשגרנו בברצלונה התחלנו פרויקט של סרטים אילמים בליווי מוסיקה חיה בביצוענו. סרטים מכל הסוגים - קומדיה, דרמה, סרטים מצוירים ועוד. הוא התחיל בברצלונה והיום אנחנו מופיעים איתו גם בפולין וגם בהרבה מקומות בארץ".

הזוג בבית. עשו תקדים אמנותי בחברה הערבית

ריק תרבותי

מאז שחזרו להתגורר בנצרת לפני כשנה וחצי, החליטו השניים לשנות את המציאות המקומית שבה יש לדעתם ביטוי מצומצם לעולם התרבות והאמנות במגזר הערבי. התוצאה היא הקמתו כאמור של מיזם ייחודי חברתי בשם Made In NZRT שיוצא לפועל בשיתוף פעולה עם אמנים ממגזרים ומלאומים שונים כמו גם אמנים המגיעים מחו"ל.

הפרויקט המדובר הוא תקדים אמנותי תרבותי בחברה הערבית כולה ובנצרת בפרט. "כשהגענו לנצרת ראינו עד כמה חסרה פעילות תרבותית לא רק בנצרת, אלא בכל אזור הצפון", מספרת עדי על התחושות כשחזרו לארץ, "פה פשוט הכל היה שומם. לא חיינו פה הרבה שנים אז כשחזרנו היינו צריכים ליזום את האירועים האלה בעצמנו כדי שהדברים האלה יתקיימו - לא רק עבורנו, ראינו סביבנו עוד אמנים מקצועיים הנמצאים במצוקה של עשייה. לכן הפלטפורמה הזו חושבת לא רק על הקהל אלא גם על אמנים שרוצים להופיע, במיוחד אמנים צעירים שרוצים לקדם את עצמם ולהתפתח ואין להם איפה". 

בשארה אומר כי אחרי שחזרו לארץ, הם חשבו מה אפשר לעשות במקביל לשאר הדברים שהם עושים. "זה כיף שיש לך משהו משלך", הוא מספר מהזווית שלו איך הכל התחיל, "חשבנו על רעיון נחמד של סדרה ביתית שיהיה אפשר להזמין חברים ומשפחה. כשראינו שאנשים רוצים יותר מזה התחלנו לשאוף למשהו גדול וזה מה שיצא באמת". 

עדי מספרת כי הרעיון בכל הפרויקט הוא בעצם לחשוף את האמנים לרמה הכי טובה שיש. "הבאנו אמנים מכל מיני מקומות בעולם שהם ברמה בינלאומית. גם המקומיים ברמה הכי גבוהה והרעיון הוא באמת לחשוף את הצפון בכלל ואת נצרת בפרט וכמובן את כל האמנים לעשייה ברמה הכי טובה שאפשר".

עדי מספרת כי תוכנית מהסוג הזה בכלל אינה קיימת בתרבות ובעולם הערבי והם בעצם חוללו מהפך בנושא. "עשינו תוכנית מנויים. מכרנו מספר מנויים כמספר מקומות באולם מראש ומתחילת העונה למשך שמונה חודשים. זה תקדים כי זה לא קיים בתרבות פה לבוא ולהתחייב מראש להופעות, בטח לא הופעות קלאסיות. הכל היה חדש לגמרי ואנשים לא ידעו בכלל למה לצפות. למרות זאת הצלחנו להביא את כל המנויים שחזרו שבת אחרי שבת. כלומר חוץ מהקהל המזדמן של תיירים או אנשים שהיו באזור ורצו להגיע, רוב הקהל היה קהל מנויים שפשוט חזר בכל שבוע ונוצר פה משהו מאוד מיוחד".

מחוברים לנצרת

הצלחה גדולה

האירועים זוכים להצלחה רבה בקרב תושבי העיר וגם בקרב תושבים יהודים מיישובים בסביבה ובהחלט יש הרגשה באוויר של קירוב לבבות ודו־קיום. "היו גם קהל וגם אמנים מהמגזר היהודי, אז בהחלט יש שיתוף פעולה יפה. האינטימיות שנוצרת גם בהופעות וגם בפרויקט הזה יוצרת קשרים חמים".

עדי מסכמת את שמונת החודשים כמוצלחים מאוד, מה שנתן את האות להמשך. "היתה עונה מאוד מוצלחת, הרבה מעבר לציפיות שלנו כי גם הגענו למקום שלא מכיר את התרבות הזו, אז לא ידענו איך יגיבו. הרבה אמנים הגיעו עם אנרגיה טובה ונתנו את המיטב שלהם. היו הרבה הפתעות טובות בדרך ולכן החלטנו לעשות גם את העונה הבאה ובמגמת התרחבות גם לפאתי נצרת. העונה הבאה תתקיים ביפיע, שם אנחנו ניתן סדרה של 20 הופעות שיהיו בימי חמישי ולא בשבת. בכלל השאיפה היא לשחזר את ההצלחה הזו, להתרחב לעוד מקומות ולהתפתח לעוד יעדים".

בשארה מייחס את ההצלחה לתשוקה שלהם לאמנות. "הפרויקט שעשינו מאוד מגוון, ככה שהוא יכול להתאים להרבה סוגים של קהל שמתעניין בתחומים שונים. זה לא קרה קודם מהסיבה הפשוטה שאף אחד לא היה מעוניין להשקיע כל כך הרבה. אנחנו באנו והשקענו המון אנרגיות בפרויקט הזה".

העובדה שהוא ובת זוגו הם אמנים בעצמם, תרמה מאוד לדעתו להצלחת הפרויקט. "בגלל שאנחנו מהתחום, יכולנו להביא את האמנים הכי טובים", מסביר בשארה, "בדרך כלל אנשים שהם מנהלים אמנותיים, הם לא בהכרח אמנים. פה יכולנו להביא את מי שרצינו".

מרגישים בבית

עדי, שמגיעה מרמת גן והתרגלה לחיות שנים רבות בחוץ לארץ, רואה במעבר לנצרת משהו מאתגר. "זה ממש מרתק בעיניי. קיבלו אותי בזרועות פתוחות, זה נעים לי ואם לא הייתי נהנית לחיות פה, קרוב לוודאי שלא הייתי נשארת. זאת עיר הולדתו של בעלי אז בוודאי שיש לי סנטימנטים למקום. זאת עיר נהדרת, מאוד מעניינת וחיה עם גיוון של אנשים. אני רגילה לשינויים - גרנו בברצלונה ועברנו לברלין שזה גם היה שינוי גדול. ההבדלים הם גדולים. העובדה שהמשפחה שלי ושל בשארה פה זה הדבר הכי טוב שיכול להיות מבחינתי שלא היה לי בחו"ל".

על החזרה למקורות, לנצרת, אומר בשארה: "כמקום זה לא מקום מדהים לגור בו, אבל אנחנו מאוד שמחים כי יש לנו פה משפחה ואנחנו מאוד מאושרים ממה שיש. מבחינת הדברים האחרים יש הבדלים גדולים בתחבורה, בתרבות ובכל בערך. זה הרבה פחות טוב, אבל זה לא מה שחשוב לנו. המשפחתיות והחום פה היו חסרים לנו בחו"ל".

Made in Nazareth נבחר לעבוד צמוד עם עמותת 360 - החממה לעסקים חברתיים, התומכת ומלווה עסקים חברתיים עם תוכנית שנתית מקיפה לפיתוח העסק. החממה מסייעת ליזמים באמצעות הידע, הקשרים והניסיון שלה, להצליח ולבסס בישראל תרבות עסקית חדשה, לטובת המשק כולו.