הקונסרבטוריון למוזיקה בעפולה משמש כבר שנים רבות כבית מוזיקלי רב־תרבותי לילדים, לבני נוער ולמבוגרים מכל אזור הצפון ועמק יזרעאל, שבו מלמדים אמנים ומורים מן השורה הראשונה בארץ.

בית המוזיקה, ששייך בשנים האחרונות לרשת 'שחקים', מספק מסגרת מקצועית ללימודי מוזיקה ושירה במגוון כלים וסגנונות ומקדם את החניכים באופן פרטי וקבוצתי. הלימודים מתאפיינים באיכות מקצועית שמאפשרת לתלמידים לממש את הפוטנציאל המוזיקלי שלהם ולהגיע להישגים ברמה גבוהה. "כל מי שלומד אצלנו תורם לחיי הקהילה ובאירועים קהילתיים. תלמידי בית הספר מופיעים במסגרות בתי הספר ואנחנו גם מוסד שמגיש לבגרות בנגינה כל שנה", מסבירה לילך מידן מעפולה, מנהלת הקונסרבטוריון בשנתיים האחרונות ומנהלת במגמת המוזיקה בתיכון 'אלון בן גוריון'. לרגל סיום שנת הפעילות הנוכחית היא מתפנה לסיכום שנה, מתגאה בהישגים של תלמידי המקום וכבר יוזמת תוכניות גדולות לשנה הבאה.

לילך מידן. "יש עלייה במספר הנרשמים לכיתות המוזיקה" | צילום: שרון צור

הישגים רבים

בית המוזיקה כולל כיום כ־440 תלמידים מגיל שלוש עד 60 כאשר הרוב הגדול הם תושבי עפולה, אך יש גם תושבי חוץ. נוסף על כך יש עוד כ־500 תלמידים בבתי ספר מנגנים, כאשר בתשעה בתי ספר יסודיים בעיר הקונסרבטוריון מוביל את תוכנית 'בית ספר מנגן'.

כל שנת הפעילות של הקונסרבטוריון השנה היתה בסימן 70 שנה למדינה. "כל ההרכבים וכל המסגרות עסקו ברפרטואר שהיה מוקדש למוזיקה ישראלית", אומרת מידן, "זו היתה הזדמנות להכיר לחניכים יוצרים ישראלים ותיקים כמו אריק איינשטיין ונעמי שמר וגם לתת במה ליוצרים חדשים יותר כמו סטטיק ובן אל, שהכנו מחרוזת שירים שלהם. אחד מאירועי השיא היה מופע גדול של 'פרי עמלנו' שזה מופע של כיתות המוזיקה בהיכל התרבות שהשתתפו בו כ־130 נגנים וזמרים מכיתות ז'-י"ב. המופע הוקדש כולו לשירים של יוצרים ישראלים וזה היה ערב שזכה להצלחה מאוד גדולה".

מידן מתגאה מאוד בבית המוזיקה ויש לה סיבה טובה - המקום נמצא בפריחה, מגדל עוד ועוד נגנים ומביא כבוד גדול לעיר. "יש לנו כ־15 נגנים בתזמורת הנוער הלאומית של ישראל שזו תזמורת שמורכבת מטובי הנגנים בארץ. בימים אלה הם במחנה אימונים ומתוכננים לצאת בשנה הבאה להופעות בחו"ל - כנראה בברזיל. יש לנו בוגרים שהגיעו ללהקות צבאיות ולתזמורת צה"ל", היא מספרת.

אחת הבוגרות הכי מוכרות שיצאו מהקונסרבטוריון בעפולה היא השחקנית חן אמסלם, ילידת העיר שעשתה את צעדיה הראשונים בבית המוזיקה העפולאי. "היא גדלה אצלנו בחבורת זמר ובלהקה הייצוגית של צעירי עפולה", מספרת מידן, "יש גם את יניר ריטר שהוא נגן ב'רביעיית הסקסופונים הישראלית'. הרבה בוגרים שלנו חזרו וכעת מלמדים אצלנו ומשמשים כאנשי צוות".

הישגים נוספים שנרשמו השנה מבית היוצר של הקונסרבטוריון הם הרכב הנשים 'ווקליז' שהתחרה בתחרות מקהלות בינלאומית בברצלונה וזכה במקום השלישי בהובלתה של המנצחת אינה אוקון. כמו כן תלמידי 'תיאוריה' של בית המוזיקה הגיעו למקום ראשון בחצי גמר ארצי בתחרות 'תיאוריה', ולכל אלה אפשר לצרף עוד כמה להקות שמייצגות בכבוד רב בחו"ל את הקונסרבטוריון ואת המדינה. אירוע גדול נוסף שמידן מציינת שנערך השנה הוא 'מוזיקיץ' יחד עם רשת 'שחקים' בהשתתפות מיי פיינגולד, יוצאת 'כוכב נולד' ושחקנית המחזמר 'עלובי החיים'. הפעילות נעשתה בהובלת יורם צדוק מלהקת צעירי עפולה ואלמר פאל עם הרכב הביג בנד הייצוגי (להקת ג'אז). "זה מופע שזכה להצלחה גדולה מאוד עם אולם מלא", מתגאה מידן ומוסיפה, "לאחרונה אף עשינו סמינר קיץ באילת, סמינר שאליו יוצאים התלמידים כדי להתכונן לקראת השנה הבאה". 

למידן יש כבר תוכניות לשנה הקרובה. "השנה אנחנו מתכננים להפיק מופע גדול בנושא האירוויזיון כמחווה לזכייה של ישראל ולאירוח של התחרות פה בארץ. בנוסף יהיה מופע קיץ עם אמן מוביל ואנחנו ממשיכים בתנופה גדולה להוביל את בית המוזיקה בעיר".  

תחום חשוב

למרות ההצלחות והגאווה הגדולה שהמקום מביא לעיר לא הרבה מכירים את הקונסרבטוריון העירוני, אך מידן אומרת שהם מנסים להתמודד עם האתגר הזה. "אנחנו לא מרגישים מקופחים", היא אומרת, "אנחנו מודעים לקושי לשמור על המקצוע הלימודי של המוזיקה, זה קושי שמוכר גם ברמה הארצית מכיוון שיש עידוד ללימודי המדעים והמתמטיקה ופחות ללימודי האמנויות. לכן אנחנו משתדלים לשמור גם על רמה מקצועית גבוהה וגם על אווירה חברתית מיוחדת שמאפשרת הרבה מאוד חוויות חברתיות כדי לתת לתלמידים שבוחרים להגיע אלינו התנסות מעשירה בפן החברתי והרגשי וכמובן לכוון אותם למצוינות ולהצלחות ברמה הארצית".

מידן רואה חשיבות גדולה בלמידת התחום. "תלמיד שעושה מוזיקה, באופן טבעי כל ההישגים שלו משתפרים. אנחנו מאמינים וגם רואים מהניסיון שלנו שתלמידים בוגרי כיתות מוזיקה שניגשו לבגרות, הגיעו לבגרות גבוהה מאוד בכל התחומים ולא נפלו מאלה שלמדו במגמות אחרות. מוזיקה מקדמת אותם ופותחת להם עוד דלתות. יש לא מעט מקרים שבהם תלמידים מגיעים מרקע של בית לא מתפקד או עם קשיי לימודים גדולים ודרך האהבה שלהם למוזיקה הם משתקמים. הם נמצאים אצלנו הרבה שעות, אנחנו הופכים עבורם למסגרת משמעותית שתומכת בהם וגם שומרת עליהם. אנחנו לא נותנים לתלמיד כזה ליפול. המוזיקה מחזקת אותם ומקרינה על שאר התפקוד שלהם".

מידן שנמצאת בבית המוזיקה כבר עשר שנים, מציינת כי מבחינתה בשנתיים האחרונות המקום עשה התקדמות יפה. "אני מאוד גאה בהישגים ובמקום. השנה ישנו שיפור לעומת השנתיים הקודמות ורואים את זה במספרים. יש עלייה במספר הנרשמים לכיתות המוזיקה, הרבה בוגרי ו' שסיימו מסלול של בית ספר מנגן, ביקשו להמשיך לכיתת מוזיקה. כמו כן יש עלייה של בוגרי כיתות ט' שביקשו להמשיך במסלול בגרות במוזיקה בתיכון. אני רואה גם הצלחה נקודתית של אירועים ושל ביצועים - גם מבחינת מספר התלמידים שהתקבלו לתזמורת הלאומית וגם ההישגים של התלמידים שניגשו לבגרות, שהיו טובים מאוד השנה".