ירון הוכנבוים. "אני לא רואה סיבה לעזוב" (צילומים: שרון צור)

אי שם בקיץ 2017, כשהמאמן ירון הוכנבוים נכנס בשערי 'גרין', החלה לנשב במקום רוח חדשה. ריח של שינוי חיובי עמד באוויר. המינוי של גיל ברעם התקבל אצל כולם, גם אצל המנהל המקצועי החדש רועי כהן, כהחלטה הכי טובה שקיבל המנכ"ל בשנים האחרונות. אחרי כמה עונות של סבל נוראי בתחתית, החתים ברעם את המאמן הכי טוב בליגה הלאומית, המאמן הכי מנוסה והכי מצליח, והטיל עליו משימה אחת - להחזיר את האדום של נצרת עילית לאופנה.

עם המשקל הכבד הזה על הכתפיים לצד הציפיות הגבוהות ממנו, התחיל הוכנבוים את העונה הנוכחית שהעמידה את יוקרתו כמאמן בכיר במבחן. שמונה חודשים אחרי שלקח עליו את אחד הג'ובים הקשים בליגה הלאומית הוא יכול להתרווח בכורסתו, לקחת אוויר ולהירגע. לא רק שהוא עמד בדרישה המקצועית ממנו, הוא גם עשה זאת בצורה מעוררת הערכה.

נחזור למחזור האחרון של הליגה. הפסדתם את כפר סבא 0:3. אתה רץ לקהל יחד עם כולם וחוגג. מה עבר לך בראש באותם רגעים?

"שמחה ואושר. היה לי חשוב, אחרי הרבה שנים, להביא הצלחה לנצרת עילית. נצרת עילית היא לא עוד קבוצה בשבילי, זה בית. זה המקום שבו עשיתי את הפריצה הגדולה שלי. אני שמח שהצלחנו בכל היעדים שהצבנו לעצמנו. מעבר לפלייאוף העליון, הצלחנו לקדם שחקנים צעירים, מקומיים ולא מקומיים, והחזרנו את הקהל למשחקי הבית".

תגדיר את העונה הזו.

"הצלחה גדולה. הרעיון היה לתת לשחקנים להרגיש מהתחלה שהם שחקנים טובים ושהם יכולים להשיג פלייאוף עליון. כי התחושה ב'גרין', בעיר ובליגה, היתה שנצרת עילית זו קבוצת תחתית. ידענו להרים את השחקנים. ההתחלה היתה קשה כי ההכנה לליגה לא היתה טובה. גם לקח הרבה זמן עד שהשחקנים הצעירים צברו ניסיון. תבין, היו לנו בהרכב ארבעה שחקנים בני 19 ו-20".

מה סוד ההצלחה של הקבוצה הזו?

"השילוב המצוין ושיתוף הפעולה בין גיל, רועי ואני. הקבוצה שמאחורי הקבוצה, כלומר כל הצוות הניהולי והמקצועי. התברכתי בצוות מקצועי פנטסטי. כשגיל שאל אותי השבוע אם אני רוצה שאותו צוות ימשיך גם בעונה הבאה, אמרתי לו שזו שאלה רטורית - כמובן שרון סויסה ושלומי אסולין, שהיו הרוח החיה בתוך חדר ההלבשה ותמיד היו קרובים מאוד לשחקנים".

הביאו אותך לשנות ועמדת במשימה.

"אני ווינר. בכל מקום שאני עובד אני רוצה להצליח, אך לאור העובדה שמדובר בנצרת עילית היתה לי מחויבות יתר. לא רציתי לאכזב אף אחד. כמובן שהיו חששות שלא נצליח ושאנשים יתאכזבו".

הרגשת את גודל האחריות והציפיות ממך?

"הרגשתי את הלחץ על הכתפיים שלי, אבל בשגרה אני מכוון לעשייה ופחות למה יקרה אם אני לא אצליח. אני משתדל לחשוב חיובי רוב הזמן. הייתי אופטימי כי האמנתי בקבוצה. הוכחתי שההשקעה פה במאמן בכיר השתלמה. אחרי הרבה שנים שנצרת עילית לא החליפה מאמן במהלך עונה, השגנו את כל המטרות שלנו. הצדקתי כל שקל ששילמו לי".

איך הקבוצה שיחקה העונה?

"הצגנו כדורגל מצוין. הקצב היה גבוה ואפילו קרוב לרמה של ליגת העל. שיחקנו התקפי, לא סתם הקהל שלנו הריע לנו בסוף כל משחק. הוא אהב את הסגנון והתחבר ליכולת שהצגנו. קהל יודע לזהות איכות והכדורגל שלנו היה איכותי מאוד, למרות שמשטח הדשא ב'גרין' לא איכותי".

גיל ברעם ורועי כהן. שיתוף פעולה מוצלח

מפרגן ומשתף

כשהוכנבוים החל בקיץ שעבר לשוחח עם ברעם לגבי העונה הזו, לא דובר כלל על כך שמעליו יעבוד מנהל מקצועי. כשזה קרה הוכנבוים לא עשה מזה עניין. הוא זרם, מה גם שהכיר היטב את רועי כהן.    

"העונה הזו לא היתה הפעם הראשונה שאני עובד עם מנהל מקצועי. זו משרה הכרחית היום. הגיע הזמן שכל הקבוצות ימנו מנהלים מקצועיים", הבהיר הוכנבוים את דעתו בנושא, "ביני לבין רועי היה שיתוף פעולה מצוין. רועי לקח על עצמו הרבה מטלות. נהניתי לעבוד איתו. כשישבנו בפעם הראשונה הבנתי מיד שמדובר בחיית עבודה. איש מקצוע שרעב להצליח. למרות שלא היה לו ניסיון בבוגרים, הוא הכיר הרבה שחקנים. הרצון העז של רועי להוכיח את עצמו ולהצליח והמחויבות שיש לו לעיר נצרת עילית, גרמו לי להבין מהר שהוא יהיה פרטנר טוב".

אתה יכול להסביר יותר את הכימיה ביניכם?

"יש לנו כמה תכונות דומות ויש כמה שאנחנו שונים בהן לחלוטין. אנחנו דומים ברעב ובדחף להצליח ובכך שכל אחד מאיתנו יודע את המקום שלו. יש מאמנים שחוששים לחלוק את ההצלחה שלהם עם עוד אנשים. אני לא במקום הזה. אני לא מאמן צעיר שעכשיו בונה את עצמו ומחפש את כל הקרדיט אליו. אני במקום של לפרגן ולשתף. רועי וגיל והצוות המקצועי היו שותפים מלאים לכל ההחלטות – הבאת שחקנים, הרכבים ולפעמים גם בניהול המשחק ובחילופים. כמובן שבסוף אני מחליט ובחלק מהדברים המנהל המקצועי מחליט. הכל נעשה ברוח טובה ובהבנה מלאה".

איך היה לעבוד עם גיל? מנכ"ל שידוע כי הוא נוהג להתערב בעניינים מקצועיים.

"אני לא יודע מה היה לפניי. אני וגיל היינו בקשר הרבה שנים והיה ברור שמתישהו דרכנו יצטלבו. שמחתי לחזור לנצרת עילית. העבודה עם גיל שונה מיחסי החברות שהיו לנו. הרגשתי את זה מהשבוע הראשון ב'גרין' שזה לא אותו גיל החבר. גיל הבוס זה משהו אחר. בהתחלה זה הפריע לי, אבל למדתי לחיות עם זה. גיל לקח צעד אחורה משנים עברו בכל הנושא המקצועי, במיוחד לאור העובדה שרועי נכנס למערכת. לגיל יש מספיק נושאים שהוא מצליח להשפיע עליהם בקבוצה. הוא דומיננטי גם בלי שידביקו לו תווית של מנכ"ל שמתערב מקצועית. אני עירבתי אותו מקצועית לא פעם אחת, ומבחינתי הוא שותף מלא להצלחה. גיל הוא נכס לנצרת עילית, במיוחד לאור העובדה שהיום הוא אחד המנכ"לים הכי חזקים בליגה הלאומית והוא שומר על האינטרס של נצרת עילית במנהלת, בהתאחדות ובכל מקום אפשרי".

אתה ממשיך עונה נוספת?

"אני נהנה מאוד העונה בנצרת עילית. אני חתום לעונה נוספת. נכון שיש לי סעיף יציאה עד סוף מאי, אבל אני לא רואה סיבה לעזוב מקום שטוב לי בו ושאני מחובר אליו, אלא אם תהיה הצעה שלא אוכל לסרב לה. החבר הכי טוב שלי אמר לי בתחילת העונה שמתישהו אני צריך להיות שותף לחזרה של נצרת עילית לליגת העל. זה משהו שרץ לי כל הזמן בראש".

חריש עמוק בסגל

הרכש הראשון שהוכנבוים, יחד עם רועי כהן, התעקש להחתים היה הקשר הבכיר בליגה, גיא דיין. ההתעקשות לשלם לו את השכר הגבוה שדרש התבררה כצעד חכם. דיין הציג עונה מצוינת שהפכה אותו לאחד משחקני הרכש הגדולים ביותר ששיחקו במועדון אי פעם.

"גיא דיין היה שחקן טוב גם לפני שפגש אותי. אימנתי אותו גם בליגת העל בעכו. הוא השחקן הכי בכיר שלנו ואני שמח שהוא הציג עונה טובה. לי ולגיא יש חיבור מצוין", אמר הוכנבוים והסביר מדוע בכל הקבוצות שאימן בשנים האחרונות דאג שיהיה בסגל שחקן בעל יכולת בעיטה גבוהה. "אחרי ליגת האלופות של עונת 2013/14 ואחרי המונדיאל בברזיל בקיץ 2014 הוכח כי יש עלייה משמעותית בשערים שנכבשים ממצבים נייחים. אני כבר הרבה שנים מבין שמצבים נייחים הם דרך טובה מאוד לכבוש שערים. גיא מסוג השחקנים שמצטיין בכיבוש ובבישול שערים גם מהשדה וגם ממצבים נייחים. גיא רואה שני מהלכים קדימה, יש לו יכולת מסירה ובעיטה מעל הליגה הלאומית, והעונה הוא גם שיפר את משחק ההגנה שלו".

ג'ניה ברקמן הציג את העונה הכי טובה שלו בשנים האחרונות. הקרדיט לך?

"בקדנציה הקודמת שלי בנצרת עילית בשנת 2011 הוא עלה מהנוער לבוגרים. הכירו לי אותו כשחקן חריג נוער וביקשו ממני שרק יתאמן בבוגרים. תוך חודשיים הוא היה בהרכב. אין לי מושג למה הוא נעצר ולמה הוא לא צמח קדימה והתקדם יותר. הוא בלם שראוי לשחק בליגת העל, ולדעתי בעונה הבאה הוא ישחק שם, אני לא רואה סיבה למה לא. בזכות היכולת, האישיות שלו והעובדה שהוא בא לכל אימון כאילו זה גמר גביע המדינה, אין לי ספק שהוא יצליח גם בליגת העל. יונתן ברקמן הוא אחת הסיבות שנצרת עילית הגיעה העונה לפיילאוף העליון".

הקבוצה הצליחה עם ארבעה-חמישה שחקנים צעירים בהרכב. זה הישג גדול?

"דולב אזולאי, יהב גרופיקל, איתן וונדבלום, עלי כנעאנה ושי קונסטנטין הצליחו מעל ומעבר לציפיות. ההתקדמות שלהם גדולה וכולם מועמדים לקבוצות בליגת העל בעונה הבאה, ככה שזה אומר הכל. זה לא מפתיע אותי בכלל שיש להם עכשיו ביקוש כי לאורך כל הדרך האמנו בשחקנים האלה שהם יכולים לשחק בהרכב ולהיות טובים מספיק כדי לסחוב את הקבוצה לפלייאוף העליון. מדובר בשחקנים מקצוענים מאוד ששמו לעצמם יעד אישי ברור לשחק בעונה הבאה בליגת העל".

אפשר לומר שהמהפכה בסגל בקיץ 2017 הצדיקה את עצמה.

"היה צריך לעשות מה שטוב לקבוצה. ברגע שהגעתי ודרשו ממני לעשות שינוי קיצוני בקבוצה, הייתי צריך לעשות חריש עמוק בסגל השחקנים".

הוכנבוים. לא רצה לאכזב

סיפור אהבה

נצרת עילית זכתה העונה בשירותיו של הוכנבוים כי קבוצתו הקודמת, הפועל פתח תקווה, אותה הוביל בעונה שעברה להצלחה, החליטה למנות את אורן קריספין המקומי. מהר מאוד הבינו ב'מושבה' כי זו כנראה היתה טעות. "עצם העובדה שהם פנו אליי לאחר שפיטרו את המאמן שהחליף אותי, מדברת בעד עצמה", אמר הוכנבוים.

יש לך הסבר מה קרה שם? איך סגל כזה מועמד לרדת ליגה?

"כדור שלג שהתחיל מבחירה לא נכונה של כמה שחקנים ומקבוצה שבמקום ליצור המשכיות, לאחר ההצלחה הגדולה בעונה שעברה, ניסתה לעשות דברים חדשים שלא נדבקו. וכשמשהו לא נדבק בכדורגל, נוצרת בעיה קשה שאיתה הם מתמודדים עכשיו. אני בטוח שהם יישארו בליגה למרות כל הקשיים, כי בכל זאת יש שם סגל לעלות ליגה".

יש לך שמחה לאיד?

"לגמרי לא. להפך, זה מועדון שאשוב לאמן אותו. יש לי אינטרס שהוא יחזור למקום גבוה בכדורגל הישראלי".

יש לך הסבר מדוע בעפולה כל כך בטוחים שאם אופיר חיים לא ימשיך, אתה תאמן שם?

"אני ועפולה זה סיפור אהבה והעניין הוא ברור. במשמרת שלי הקבוצה עלתה לליגה הלאומית לאחר שניסו לעשות זאת ולא הצליחו 40 שנה. עזרתי לעפולה ולכן תמיד המקום הזה יראה בי אופציה טובה. אני מעריך שיום יבוא ואחזור לאמן שם. יחד עם זאת אופיר הצהיר בתקשורת שעפולה היא הקבוצה המועדפת עליו ומאחר שהוא עשה עונה טובה והצליח, אני לא רואה סיבה שהוא לא ימשיך שם".

חשוב לך לסיים את העונה לפני ששי, דני ויורם?

"עשו יותר מדי רעש מההצהרה של עפולה שהיא רוצה להיות הקבוצה הבכירה באזור. זה לגיטימי מבחינתה. שתי הקבוצות השיגו העונה את המטרה שלהן. זו עונה מוצלחת לשתיהן. עפולה הצהירה שהיא רוצה לנצח את כל המשחקים עד סוף העונה. גם אנחנו רעבים וצמאים לכל נקודה, ונעשה הכל כדי להביא כמה שיותר נקודות ולסיים במקום הכי גבוה שאפשר".