גיל ברעם. מכיר את כל הרחשים שמסביב לקבוצה (צילומים: שרון צור)

זו נחשבת לעונה מוצלחת של הפועל נצרת עילית ובכל זאת המנכ"ל שלה, גיל ברעם, מתהלך בימים אלה עם רגשות מעורבים. מצד אחד הוא מרוצה שהשיג פלייאוף עליון אחרי הרבה שנים של קרבות הישרדות, מצד שני הוא אומר לעצמו שהיה אפשר להשיג מהעונה הזו יותר. כמה יותר? מקום שני וכרטיס לליגת העל.  

"מתחילת העונה כיוונו לפלייאוף עליון ולכן אני לא מופתע שהשגנו את זה, אבל חשבתי שבמחזורים האחרונים אהיה בתמונה אחרת", אמר ברעם בנימה טיפה מאכזבת, "כל המבנה של העונה היה שונה מבעבר - מקצועית, כלכלית, התנהלותית, מבחינת אוהדים וגם מבחינת העזרה מראש העירייה. היה לי ברור שאנחנו הולכים לצמרת ולכן גם חשבתי שנוכל להפתיע ולהשיג קצת יותר".

לפחות אתה מסיים עונה כשאתה רגוע ולא בלחץ.

"העונה הזו עברה מהר מאוד. כשעונה עוברת מהר זה סימן לעונה מוצלחת, אבל שלא תחשוב שאני יושב עכשיו ומסתלבט. אני כבר חושב על העונה הבאה. יש לי אופי מיוחד - ברגע שנגמר משהו, אני מיד מתחיל משהו אחר. אני לא יכול לשבת בשקט".

לנצח מודאג?

"זה סוג של עבודה כזו שאי אפשר לשבת על זרי הדפנה. מי שמתעסק בכדורגל יודע שעל כל יום אחד של אושר, יש לך חודש שלם של דאגות".

קבוצה אטרקטיבית

כבר שמונה שנים מנהל ברעם בן ה-52 את נצרת עילית. שמונה שנים שהיו עבורו כמו רכבת הרים. הוא עבר בתקופה הזו כמעט הכל חוץ מדבר אחד - עלייה לליגת העל. הוא היה קרוב לזה, אבל רק קרוב. אלה היו גם שמונה שנים שבהן התנהל, ברוב התקופה, במציאות כלכלית בלתי אפשרית, אך רק בזכות נחישותו הבלתי מתפשרת הוא הצליח להשאיר את המועדון חי, נושם ובועט.

עד כמה נהנית העונה?

"נהניתי מאוד, אבל מי שחושב שלא היו כל מיני 'תאקלים' בתוך הצוות ושהכל עבר על מי מנוחות, יש לו טעות. התוכנית שלי ושל ראש העירייה רונן פלוט לפני העונה הזו היתה להוריד ממני כמה שיותר כדי שאוכל להתעסק בדברים החשובים. הרי לא באתי לאמן את נצרת עילית ולהתעסק בעניינים המקצועיים. לכן הרבה דברים ירדו ממני ואחרים עשו אותם".

איך היתה העבודה עם ירון ורועי?

"היתה לנו כימיה גדולה. העונה היתה קבוצה טובה ששיחקה כדורגל מצוין. אם לא היה שינוי כזה גדול בסגל, גם בתחילת העונה וגם בינואר, היינו עולים ליגה. כי מבחינת כדורגל היינו אחת הקבוצות הכי אטרקטיביות בליגה, לצד זה חדר ההלבשה היה מצוין, לא היו בעיות ותקלות והיתה סביב הקבוצה התעניינות גדולה".

ראש העירייה רונן פלוט. עובדים צמוד

שנים החתמת מאמנים צעירים או חסרי ניסיון. העונה החתמת מאמן בכיר ומיד היתה הצלחה. למה בעונות הקודמות לא עשית ככה?

"משיקולים כלכליים. אנשים צריכים להבין שאני ורוני ליקוורניק עבדנו בחוסר תנאים מינימליים לקבוצה בליגה הלאומית - מתקנים, תקציבים, ספונסרים, חוסר עניין בעיר ובקבוצה. אנשים צריכים להפנים שהחזקנו את הקבוצה הזו בליגה במשך שמונה שנים, כשבתקופה הזו ירדו לליגה א' מועדוני פאר כמו כפר סבא, הפועל ירושלים והכוח רמת גן -  קבוצות עם אוהדים, כספים והיסטוריה. יש לי הרגשה שלא מבינים את גודל ההישג הזה".

מה השתנה העונה?

"כשמגיע ראש עירייה שדורש מצוינות בכל דבר - לא רק בספורט, אלא גם בחינוך ובתרבות - אתה לא יכול להישאר מאחור. השינוי הוא רונן  פלוט. אין פה משהו אחר. אנחנו קבוצה שאין לה בעלים פרטיים. רצינו להיצמד לפילוסופיה של ראש העירייה. במשך שמונה שנים היו רק שני אנשים מטורפים, רוני וגיל. אנחנו סיכנו את הבתים שלנו. מעט מאוד אנשים יודעים את זה".

אמרו לך פעם תודה על מה שהקרבת עבור המועדון?

"יש לי חיבור מדהים עם האוהדים וזה הדבר הכי חשוב. זו התודה. כשרצנו לעלייה עם דני גולן או שנלחמנו נגד הירידה הקהל ידע להגיע במאני טיים ולא מדובר ב-200 איש, אלא באלפים. נצרת עילית זו קבוצה עם פוטנציאל גדול. כשאני מסתכל על הצפון אני אומר בגאווה - נצרת עילית זו עיר של כדורגל. כשקבוצה צריכה את האוהדים שלה הם מגיעים. יחד עם זאת צריך לבנות דור חדש של אוהדים וזה מתחיל במחלקת הנוער. אני לא מצפה לתודה מאף אחד, אני עושה את העבודה שלי. בכדורגל צריך להתעסק רק מי שאוהב את זה. מי שמתייחס לכדורגל בתור ג'וב, לא יכול להצליח".

ברעם. עוקץ את ששי יעקב

גאוות העיר חזרה

יממה אחרי שהסתיימה העונה שעברה ברעם כבר החתים את המאמן ירון הוכנבוים. הוא היה המועמד הראשון והיחיד. הוא לא חשב בכלל על עוד אופציה.

"כשהגעתי לפני שמונה שנים הדבר הראשון שעשיתי שחררתי את הקבוצה מהחוזה של ירון. מאז היה לנו חלום לחזור לעבוד ביחד. היינו ביחסים טובים בכל השנים האחרונות. כשירון לא עבד, ברמה האישית דאגתי שיעבוד במקומות אחרים. תמיד המלצתי על ירון כי הוא המאמן הכי בכיר בליגה הלאומית. בסוף העונה שעברה ידענו שאם נישאר בליגה ירון יעבוד פה. אני שמח שזה יצא אל הפועל. יש לנו הסכם לעוד עונה. גם ירון וגם הקבוצה צריכים המשכיות. החלפת מאמנים זה לא הדבר הכי בריא. בתחילת העונה אמרתי שירון יתחיל ויסיים את העונה ולא משנה מה יהיה. ואני רוצה להזכיר שבחודש ינואר היינו במקום 13 בסכנת ירידה".

אי שם בנובמבר הצהרת שהעונה בינתיים היא כישלון. מצטער על האמירה הזו?

"זה היה המצב. אני לא יודע לדבר בשני קולות. ראיתי את הפוטנציאל של הקבוצה ולאן היא הולכת ולכן זה היה כישלון. אם היינו פותחים את העונה בצורה שונה, היינו עולים ליגה. המקום של נצרת עילית זה ליגת העל. בליגת העל הקבוצה תוכל לייצר שחקנים מקומיים יותר טובים, מחלקת הנוער תהיה יותר חזקה וגם יהיו לנו יותר מתקנים. בליגת העל יותר קל להביא כסף. התקציבים הרבה יותר גבוהים. יותר קשה להחזיק קבוצה בליגה לאומית מאשר בליגת העל".

מתי נצרת עילית תחזור לליגת העל?

"כל עונה זה צריך לקרות. כל עונה אנחנו צריכים להיות קבוצת צמרת עם רצונות לעלות לליגת העל. אין משהו אחר".

העונה לא שמענו על איחור במשכורות. מה קרה?

"אני זוקף את הכל לראש העירייה. קיבלנו המון עזרה ממנו. הוא העביר תמיד את הכסף בזמן. אחד הדברים שרונן אמר לי שהכי חשוב לו שדברים יתנהלו בצורה מסודרת. זה מה שגרם לי להרגיש טוב ונוח ליד רונן כי ככה זה צריך להיות".

השגת ספונסרים העונה?

"הרבה. בכסף - מעל מיליון שקל. זה חלק מההתעוררות של העיר ומהעבודה של רונן. ההצלחה של הכדורגל נגזרת מההתרוממות של העיר. אין פה משהו אחר. אני בא למקומות ופתאום מקבלים אותי בצורה אחרת ומתייחסים גם בצורה אחרת. רונן לא מתערב בניהול. אומרים עליו שהוא בולדוזר. אנשים שנולדו וגדלו בנצרת עילית יודעים להגיד שהוא החזיר לנו את גאוות העיר".

רוני ליקוורניק. האיש החזק מבחינתו

איזו מערכת יחסים יש לך עם רועי כהן? כי רבים שואלים, מאז שהוא נכנס לתפקיד המנהל המקצועי, מי האיש החזק במועדון.

"האיש החזק במועדון הוא רוני ליקוורניק. תפקידי הוא בסך הכל לבצע את הפילוסופיה של ראש העירייה רונן פלוט ושל היו"ר רוני ליקוורניק. אני עובד אצלם. אין ספק שרועי הביא העונה רוח חדשה למועדון. הרבה התלהבות, ידע ועבודה משותפת. אני מכיר את כל הרחשים שהיו מסביב. יש בינינו כימיה מטורפת. ברור שבהתחלה לקח זמן עד שאחד הכיר את השני. כששואלים מי האיש החזק בנצרת עילית זו שאלה מצחיקה ואף מגוחכת".

ברקמן שחקן העונה

בתהליך בניית הסגל בקיץ 2017, החליט הצוות המקצועי החדש על חריש עמוק. במילים אחרות, הוא כמעט שלא רצה להשאיר אף אחד מהעונות הקודמות. ברעם, שהשפעתו על בניית הסגל נחלשה בעקבות החלטתו לא להתערב בעניינים המקצועיים, בכל זאת התעקש על כמה שחקנים. אחד מהם הוא ניקולס פלצ'וק. האחרון לבסוף נשאר, אך לא הצדיק את הקרדיט ובינואר שוחרר להפועל איכסל מליגה א'.

"פלצ'וק הוא פספוס אדיר בנצרת עילית. זו לא היתה טעות לשחרר אותו בינואר. לא נהניתי ממנו מספיק. מנגד אני עדיין חושב שזה שחקן שאנשים באים בשבילו לראות כדורגל. נכשלנו איתו. אני נכשלתי איתו ואני עדיין אוהב אותו כי הוא ספורטאי גדול ואיש מדהים. הלוואי שימצא את עצמו במחלקת הנוער שלנו", אמר ברעם בכנות.

לאן פניו של ג'ניה ברקמן בעונה הבאה?

"יש לו חוזה לעוד עונה. הסברתי לו שהוא לא שחקן של מבחנים. אם תבוא קבוצה, תרצה אותו ותשלם - הוא ישוחרר. הגיע הזמן שלו לצאת לליגת העל, ואם לא השאיפה שלו צריכה להיות להעלות עם נצרת עילית לליגת העל".

מה קרה שהוא לא עבר בסוף לבית"ר ירושלים?

"הכל היה סגור עם בית"ר. האמת, הזוי מה שקרה שם. ביום האחרון של ההעברות, אלי אוחנה החליט שהוא לא מספיק טוב כי מול אלי טביב הכל היה סגור. זה לא ריסק את ג'ניה, זה אפילו העצים אותו. הוא עשה עונה גדולה. מבחינתי הוא שחקן העונה".

עם יד על הלב, אתה מרוצה מהשחקן הכי יקר העונה גיא דיין?

"לי חשוב ששחקן, מאמן וכל איש צוות שמגיע לנצרת עילית יהיה אך ורק בנצרת עילית. בשבילי נצרת עילית זה המועדון הכי טוב בעולם וכל מי שבא לפה ולא מרגיש ככה לא צריך להישאר פה. גיא היה מהוסס בתחילת העונה ואין ספק שלקח לנו זמן להתחבר אחד לשני, אבל היום הקבוצה הולכת להיבנות סביב גיא. יש לו חוזה לעוד עונה. ברגע שהוא השלים עם זה שהוא פה במובן החיובי, כולם ראו מי זה גיא דיין. הוא מסיים את העונה כמלך השערים וזו העונה הכי טובה שלו. העונה המוצלחת של גיא דיין היא סימן דרך לשאר השחקנים שיבינו מה זה נצרת עילית.

גיא דיין. בונה סביבו את הקבוצה

"בכלל העונה נבנה כאן צוות טוב. רועי, ירון, שרון כץ, אריק, הראל ותאופיק. מבחינה ניהולית שרון סויסה הוא כוח חזק במועדון. בחור שבא מהכדורגל. ויש את שלומי אסולין שכל מילה שאגיד עליו מיותרת. חי את המגרש והקבוצה  24 שעות. בכל שעה שתפנה אליו הוא תמיד לרשות השחקנים. זה לא דבר מובל מאליו. עשינו צוות מנצח. חשוב נשמור על המסגרת הזאת".

העונה שיחקו כמה צעירים מקומיים ומושאלים שהצליחו. מי מהם יישאר?

"דולב אזולאי ושגיא מלול ימשיכו. הם עשו העונה התקדמות אדירה. אשמח אם איתן ויהב יחליטו להישאר. מדובר בשני שחקנים מצוינים שעדיין לא בשלים לליגת העל. הוכח כבר שמי שממהר לא תמיד מצליח. לכן, כדי שייצאו כשחקנים לגיטימיים לליגת העל הם צריכים לפחות עוד שנה-שנתיים בנצרת עילית".

חשוב לך לסיים בטבלה מעל הפועל עפולה?

"אני חבר של כולם בעפולה. דני אסולין הוא איש מיוחד. יש לנו מערכת יחסים כמו בין אבא לבן. ששי יעקב איש טוב ומבורך, אבל הוא צריך להבין שלפעמים כשאתה כל הזמן קורא 'זאב זאב' באיזה שלב מפסיקים להאמין. ההצהרות שלו בעניין ירון הם לא לרוחי, אבל זו בעיה שלו ולא שלי. חונכתי שאם אני מצהיר משהו אני גם עושה אותו, ואם אני מבטיח משהו אני מקיים. כשששי אומר שירדן כהן יהיה אצלו למרות שיש לו חוזה ואותו דבר לגבי גיא דיין וירון הוכנבוים, אם הייתי מגיב לו הייתי עושה צחוק מעצמי והמבין יבין".

נשיא עפולה ששי יעקב מסר בתגובה: "בסיום העונה אתייחס לדבריו של ברעם. צר לי שהוא בחר דרך התקשורת להעביר עליי ביקורת שמנותקת מהמציאות".